Izostajanje iz škole - Modul 4

2. STRATEGIJE I TEHNIKE

2.1. BULING / VRŠNJAČKO ISKLJUČIVANJE

An inability to communicate certain thoughts and feelings, while bullying is not uncommon even for kids not diagnosed with ASD, there are certain characteristics of autistic children that make them an easier target for bullying. Student diagnosed with ASD may have some or all of these characteristics:

I dok buling nije neuobičajen čak ni za decu bez dijagnoze autizma, osim nemogućnosti prenošenja određenih misli i osećanja, postoje određene karakteristike autistične dece koje ih čine lakšom metom za buling. Učenik sa dijagnozom autizma može imati neke ili sve od ovih karakteristika:

o   Pokazivanje ograničene kontrolu nad onim što se dešava oko njih i situacijama u kojima se nalaze

o   Imaju osećaj neadekvatnosti i lošeg samopoštovanja

o   Imaju teškoće u razumevanju facijalne ekspresije, tona glasa i govora tela drugih ljudi

o   Socijalno su “odsečeni” od svojih vršnjaka

o   Označeni su kao “neadekvatni” od strane svojih vršnjaka ili nastavnika

o   Deluju depresivno ili samodestruktivno

 

-     Prevencija

Istraživanja su pokazala da se buling može sprečiti. Kreiran je “paket za prevenciju nasilja među mladima i povezanih rizičnih ponašanja” koji ima za cilj da utiče na individualna ponašanja, kao i na odnose, porodicu, školu, zajednicu i društvene faktore koji utiču na faktore rizika i zaštite od nasilja.

Strategije su dizajnirane tako da deluju zajedno i da se koriste u kombinaciji za prevenciju nasilja. Ovi pristupi, posebno usmereni na jačanje veština mladih i modifikovanje fizičkog i društvenog okruženja, pokazali su da smanjuju nasilje i uznemiravanje.

Promovišite porodično okruženje koje podržava zdrav razvoj: roditeljske veštine i programe porodičnih odnosa.

Obezbedite kvalitetno obrazovanje u ranom životu: ojačajte veštine mladih

Mentorski programi: školska intervencija osmišljena za rizične učenike srednjih škola koja ima za cilj razvoj kritičnih socijalnih veština, podstiče akademska postignuća i pruža pozitivna iskustva koja obogaćuju život učesnicima.

Kreirajte zaštitno okruženje u zajednici: modifikujte fizičko i društveno okruženje, smanjite izloženost riziku na nivou zajednice.

Izgradnja pozitivne školske klime: stvorite osećaj pripadnosti i osećaj da je to zaštićeno okruženje sa detaljima koji mogu proizaći iz pozdrava, načina na koji se problem rešava ili kako ljudi rade zajedno.

Neophodno je posvetiti sate na času učenju, od strane nastavnika i učenika, socijalnom i emocionalnom učenju, što uključuje učenje veština samosvesti, samoupravljanja, društvene svesti, odgovornog odlučivanja i upravljanja odnosima. To poboljšava emocionalno blagostanje, samoregulaciju, odnose u učionici i ljubazno i ljubazno ponašanje među učenicima. Smanjuje niz problema kao što su anksioznost, emocionalni stres i depresija; smanjuje ometajuća ponašanja kao što su sukobi, agresija, maltretiranje, ljutnja i neprijateljska pristrasnost pripisivanja; i poboljšava akademska postignuća, kreativnost i liderstvo.

 

-     Otkrivanje

Važno je biti upoznat sa simptomima koje učenik koji je podvrgnut bulingu obično pokazuje kako biste mogli da otkrijete ovu pojavu.

o   Neobjašnjive povrede

o   Izgubljena ili uništena odeća, knjige, elektronski uređaji…

o   Česte glavobolje ili bolovi u stomaku, mučnina ili lažiranje bolesti

o   Promene u navikama u ishrani, kao što je iznenadno preskakanje obroka ili prejedanje. Deca se iz škole mogu vratiti gladna jer nisu doručkovala.

o   Poteškoće sa spavanjem ili česte noćne more

o   Loše ocene, gubitak interesovanja za domaće zadatke ili odbijanje da idu u školu

o   Iznenadni gubitak prijatelja ili izbegavanje društvenih situacija

o   Osećaj bespomoćnosti ili smanjenog samopoštovanja

o   Samodestruktivna ponašanja kao što su bežanje od kuće, samopovređivanje ili pominjanje samoubistva

Statistike pokazuju da je prijavljeno samo 20% slučajeva nasilja u školama. Deci je teško da kažu odraslima situaciju. Posebno, učenici sa autizmom imaju veće barijere jer često nemaju komunikacijske veštine da to prenesu i zato što ne vole da se osećaju odbačeno od svojih vršnjaka i budu društveno izolovani.

 

-     Intervencija

Kada se sumnja na buling, kada porodica ili drugi učenici obaveštavaju da se buling možda dešava, moraju se odmah obavestiti psiholog i direktor.

Pratite školske procedure za prijavljivanje i rešavanje bulinga: one zavisi od svake zemlje ili regiona, postoje posebni protokoli za akciju.

Ohrabrite maltretiranog učenika da priča o tome šta se dogodilo. Pomaže da učenik zna da mu verujete i da ste zabrinuti.

Ako učenik ne može da verbalizuje šta se dogodilo, koristite metode pisanja, igranja ili crtanja.

Uverite druge učenike da izveštavanje o situaciji nije „tračarenje“ o drugom učeniku

Buling je od interesa za istraživače i kliničare i predloženi su različiti modeli intervencije da bi se on smanjio ili sprečio. Neki od ovih programa su fokusirali intervencije direktno na učenike koji su uključeni (tj. nasilnike/sajber-nasilnike, žrtve i posmatrače), dok drugi imaju za cilj da promene širu društvenu klimu (npr. pristupi cele škole). Neke studije su pokazale efikasniji pristup celoj školi od pojedinačnih programa, ali su oba pokazala pozitivne efekte.

Osim toga, pokazalo se kako su aktivnosti koje su funkcionisale u grupi poboljšale koheziju grupe, dok je poboljšanje socijalnih aspekata doprinelo smanjenju broja izolovanih učenika i eliminisanju mogućih odbijanja, uspostavljanjem veza mnogo snažnijim društvenim mrežama koje nesumnjivo uspevaju da stvore mrežu međusobne podrške. Sa svoje strane, elaboracija pravila suživota na kooperativan način, od strane učenika, pomogla je da ih svi prihvate i preuzmu kao grupno opredeljenje.